czwartek, 25 kwietnia 2013

STREET ART NA DWORCU CENTRALNYM


Pierwsza próba wprowadzenia sztuki o korzeniach ulicznych do wnętrz odremontowanego Dworca Centralnego (2011) wzbudziła olbrzymie kontrowersje. Typograficzny mural, który powstał na poziomie peronów za sprawą fundacji Vlep[v]net stał się przedmiotem zmasowanej krytyki. W dyskusji, jaka przetoczyła się przez media, poddawano w wątpliwość zarówno jakość tej pracy, jak i sposób jej realizacji, nie konsultowany z autorami rewitalizacji dworca. Sam również odniosłem się dość krytycznie do tego przedsięwzięcia w wydanej w ubiegłym roku staraniem naszej fundacji publikacji albumowej "Polski street art 2 / Między anarchią a galerią" (patrz zdjęcie poniżej, kliknij by powiększyć).

Jak wiadomo, życie pisze przewrotne scenariusze. W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy propozycję objęcia opieką artystyczną konkursu na graffiti, które miałoby powstać na terenie podziemi Dworca Centralnego i w jego hali głównej. Widząc determinację organizatorów tego przedsięwzięcia (pracująca dla zarządu Dworca Centralnego agencja reklamowa Link PR) i biorąc pod uwagę niezwykle krótki czas przeznaczony na realizację tej koncepcji, zaproponowałem nieco inny sposób działania.

W efekcie, na wybranych ścianach w podziemiach dworca malować będą artyści o dość szczególnej biografii: łączą oni wieloletnie doświadczenie w tworzeniu graffiti z wyuczonym zawodem architekta: Nawer, Roem i Autone. Każdy z nich, w oparciu o posiadaną wiedzę architektoniczną i doświadczenie artystyczne spróbuje na własną rękę rozwiązać problem obecności street artu w przestrzeniach Dworca.

Nieco inne podejście do tego zagadnienia reprezentować będzie czwarta uczestniczka projektu, NeSpoon. Jak deklaruje, zadaniem tworzonych przez nią przy pomocy szablonów obrazów, delikatnych instalacji z koronek i ceramicznych interwencji jest wzbogacanie przestrzeni publicznych, dodawanie do nich kropli piękna. Jej koronkowy obraz pojawi się teraz na podłodze hali głównej Dworca.

Tym razem wszystkie działania artystów prowadzone są po ich akceptacji przez autorów projektu rewitalizacji dworca, Grzegorza Niwińskiego i Jerzego Porębskiego z Towarzystwa Projektowego. Realizacja nastąpi w ciągu najbliższego weekendu (26.05.–28.05.).

Marcin RutkiewiczBrak komentarzy:

Prześlij komentarz