wtorek, 1 grudnia 2015

PUBLIKACJA!


Nakładem Fundacji Sztuki Zewnętrznej, dzięki dotacji udzielonej przez Prezydenta m.st. Warszawy, ukazał się album zdjęć pt. Galeria Forty/Forty. Album podsumowuje pięć lat istnienia galerii w Forcie Bema oraz prezentuje prace i sylwetki ponad pięćdziesięciu twórców zaproszonych do projektu.

Album przeznaczony jest do darmowej dystrybucji i nie można go kupić, jednak w dn. 18.02.2016. udostępniony zostanie darmowy, dostępny dla wszystkich pdf albumu.

O galerii wg słów kuratorów projektu:

"(...) Na tak zwanych wystawach street artu zobaczyć można z reguły dokładnie to samo, co w galeriach prezentujących „zwykłą” sztukę - obrazy na płótnach, grafiki, instalacje, obiekty, czasem nawet rzeźby. Ze street artem łączy je jedynie to, że autorzy tych prac tworzą również sztukę na ulicach, zwykle - choć nie jest to regułą - wykorzystując podobne motywy i techniki. Żadna ze znanych nam „wystaw street artu” nie była jednak w stanie oddać tego, co jest najistotniejszą składową tej sztuki - ulicznej anarchii, braku kontroli i ograniczeń, oddolności inicjatyw, efemeryczności prac, ich zmienności w czasie, interakcji z działaniami innych twórców, a także stałej, niczym i nigdy nie ograniczanej dostępności dla widzów. Wszystkiego tego, co czyni street art zjawiskiem tak żywym i tak bardzo pociągającym. (..) 
Galeria Forty / Forty to zawsze czynna i nie nadzorowana galeria sztuki. To eksperyment ekspozycyjny, próba pogodzenia niezależności, spontaniczności i anarchiczności street artu z ograniczeniami, jakie narzuca zamknięta przestrzeń ekspozycyjna. To jedna z możliwych odpowiedzi na pytanie, jak pokazywać sztukę z ulic, by nie utraciła ona swojej autentyczności."

Strona galerii w jęz. polskim: www.40bema.blogspot.com
Strona galerii w jęz. angielskim: www.40eng.blogspot.comFot. B. Świątecki (Pener)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz